Metaliniai stalo įrankiai. Iš ko gaminami ir ar nekenkia valgantiems?

Metaliniai stalo įrankiai, toki kaip šaukštai, šakutės ar peiliai, yra gyvenimo dalis daugelyje šiuolaikinių namų. Nors jie yra estetiškai patrauklūs ir funkcionalūs, kai kuriems žmonėms gali kelti klausimų apie jų saugumą ir tai, ar jie nekenkia valgantiems. Šiame straipsnyje nagrinėjame pagrindines metalinių stalo įrankių gaminimo medžiagas ir jų poveikį mūsų sveikatai.

Iš ko gaminami metaliniai stalo įrankiai?

Dažniausiai stalo įrankiai gaminami iš šių metalų arba jų lydinių:

  1. Nerūdijantis plienas. Tai yra labai populiarus pasirinkimas dėl savo atsparumo korozijai, tvirtumo ir blizgesio. Nerūdijančio plieno sudėtyje yra chromo, kuris suteikia korozijos atsparumo savybę, ir nikelio, kuris padidina atsparumą rūdijimui.
  2. Žalvaris. Tai lydinys, pagrįstas cinko ir vario kombinacija. Dėl savo minkštumo žalvaris buvo populiarus senesniuose stalo įrankiuose, bet dabar yra mažiau dažnas.
  3. Bronza. Daugiausia naudojamas tradicinėse ar dekoratyvinėse detalėse. Tai lydinys, turintis vario, cinko ir alavo.

Ar metaliniai stalo įrankiai nekenkia valgantiems?

Dauguma šiuolaikinių metalinių stalo įrankių yra saugūs valgymui. Tačiau keletas dalykų, kuriuos reikėtų atsižvelgti:

  1. Nerūdijantis plienas. Tai yra saugiausia ir dažniausiai naudojama medžiaga stalo įrankiams. Nors jame yra nikelio, tik mažos jo dalys gali pereiti į maistą, ir tai laikoma saugu.
  2. Žalvaris. Kai kurie žmonės gali būti alergiški cinkui ar variui, kurie yra šio lydinio dalis. Tačiau šiuolaikiniai žalvario stalo įrankiai paprastai yra padengti kitomis medžiagomis, kurios neleidžia metalui tiesiogiai kontaktuoti su maistu.
  3. Bronza. Dėl alavo buvimo šiame lydinyje, senesni bronzos stalo įrankiai gali būti problematiški, nes alavas yra kenksmingas žmogaus sveikatai. Vis dėlto, šiuolaikiniai bronzos gaminiai paprastai yra be alavo arba jis yra saugioje koncentracijoje.

Priežiūra

Netinkamai prižiūrėti stalo įrankiai gali tapti korozijos ar kitų pažeidimų aukomis, kurie gali padidinti medžiagų pereinamumą į maistą. Svarbu reguliariai valyti ir tinkamai saugoti visus stalo įrankius.

Dauguma šiuolaikinių metalinių stalo įrankių yra saugūs naudoti. Svarbu pasirinkti kokybiškus produktus, tinkamai juos prižiūrėti ir vengti naudoti labai senus ar pažeistus įrankius. Jei laikomasi šių principų, galime mėgautis stalo įrankiais be jokio sveikatos rizikos.